Štítna žľaza a jej história

História ľudského tela, jeho anatómia a vzájomne prepojené funkcie je fascinujúca a je vhodné poznať jej vývoj od počiatočných nevedomostí cez nové a nové poznatky až k dnešným, ktoré tvoria základ ďalšieho poznávania pre budúce veky.

Ochorenie štítnej žľazy nazývané struma bolo známe už pred tisíckami rokov pred n. l. Starí Gréci toto zväčšenie štítnej žľazy nazvali bonchocele a tento názov pretrval až do 19. storočia.

História objavenia štítnej žľazy siaha až do renesančného obdobia, kedy ju okolo roku 1500 n. l. opísal Leonardo da Vinci a približne o 40 rokov neskôr tak urobil Vesalius.

Začiatkom 17. storočia poznávame jej definitívnu anatomickú lokalizáciu – predná strana krku, ktorá začína pri šikmej čiare na štítnej chrupavke (pod hrtanovým výstupkom ohryzku). Neprehliadnuteľná podobnosť jej tvaru s gréckym štítom, ktorý bol v starovekom Grécku najvýznamnejšou ochranou pred nepriateľmi, inšpirovala v roku 1656 Thomasa Whartona k vytvoreniu príznačného názvu thyreoid (štít) gland (žľaza) a toto pomenovanie, glandula thyreoidea (štítna žľaza), pretrváva do dnešných čias.

Množstvo informácii o výskyte ochorenia strumy pochádza z čias vlády Napoleona I., kedy veľkému počtu vojakov nesedela uniforma pre ich nízky vzrast a kvôli širokému krku, čo je prvotným znakom strumy, nemohli zapnúť límec.

V nasledujúcom období boli zaznamenané rôzne zdravotné ťažkosti súvisiace s nadmernou funkciou štítnej žľazy (hypertyreóza) alebo s jej nedostatočnou funkciou (hypotyreóza), avšak vtedy ešte s ňou neboli spojované.

Patrí k nim:

  • duševný nepokoj,
  • nápadne vystúpené oči,
  • problémy s hmotnosťou,
  • búšenie srdca,
  • nepríjemné pocity pri prehĺtaní,
  • zvýšená únava,
  • ochabnutosť svalstva,
  • atď.

Oblasť výskumu funkcie štítnej žľazy zaznamenáva mnoho mien významných bádateľov, dokonca Emil Theor Koher (1841 – 1917) bol za svoju prácu odmenený Nobelovou cenou.

FORTUNA VITAE originál prof. Turianica

Tekvicový olej s aktívnym organicky viazaným jódom

Prejsť do obchodu

Referencie

Tekvicový olej môžem len doporučiť, kľudne poskytnem na seba telefónne číslo, ak budete chcieť vedieť viac o mojej skúsenosti. A zároveň by som chcela poďakovať p. Nogovej za jej ústretový prístup, cenné rady aj o derivačnom kúpeli. Človek často zistí, že tie najcennejšie rady sú zadarmo, určite ju kontaktujte, pomôže Vám, to je moja skúsenosť.

Celá referencia >

Daniela, 36 rokov

Keďže viem, že mojej štítnej žľaze pomohol tekvicový olej Fortuna Vitae, nedalo mi, nepodeliť sa o túto moju životnú skúsenosť aj s ostatnými, ktorí trpia poruchou štítnej žľazy. Môžem iba vrelo odporúčať tento unikátny prírodný produkt na podporu endokrinologického systému. Určite si tento unikát ešte doprajem, avšak už iba preventívne, a to nielen sebe, ale aj mojej rodinke, pretože viem, že nepoškodí, ba naopak zlepší viacero životných funkcií ľudského organizmu.

Celá referencia >

Marcela, 44 rokov

Som veľmi vďačná, že som Vás našla na internetovej stránke. Každý mesiac si objednávam tento úžastný olej, ktorý je mojim elixírom života. Aj lekár sa čuduje, že mám také dobré výsledky so štítnou žľazou. Nechcem prezradiť tajomstvo, že namiesto predpísaných liekov beriem olej Fortuna Vitae. Mne to pomáha, preto ho doporučujem každému, kto má problémy so štítnou žľazou.

Celá referencia >

Emma, 59 rokov