Najvýznamnejšie dôsledky nedostatku jódu

Nedostatok jódu môže prispievať aj k poruchám menštruačného cyklu, problémom v tehotenstve, môže spôsobiť poruchy plodnosti (aj u mužov) a u detí duševnú zaostalosť alebo hyperaktivitu, spoločenské problémy. Odhaduje sa, že viac než 1,5 miliardy ľudí vo svete trpí rôznym stupňom nedostatku jódu.

Historicky najvýznamnejším dôsledkom deficitu jódu je: endemická struma endemický kreténizmus.

  • endemická struma

    Edemická struma sa nerovnomerne vyskytuje na celej zemeguli. Avšak v niektorých oblastiach sa toto ochorenie nevyskytuje vôbec. Sú to hlavne morské pobrežia. Pravidlo, že struma pribúda od mora do vnútrozemia a do hôr, stále platí. Problematike nedostatku jódu bola u nás systematicky venovaná pozornosť po druhej svetovej vojne. Zásluhou jodizácie jedlej soli sa významne znížil (ale celkom nezmizol) výskyt strumy u detí a dospievajúcich.

  • endemický kreténizmus

    Endemický kreténizmus je vývojová porucha spôsobená vrodenou hypotyreózou, z fran. slova crétin (slabomyselný). Jednou z príčin môže byť závažný nedostatok jódu v strave matky, ale aj nedostatočná funkcia štítnej žľazy matky z iného dôvodu. Okrem obvyklých prejavov kreténizmu – malého vzrastu a zníženej inteligencie – je pre endemický kreténizmus typická hluchota, svalová strnulosť a problémy s motorikou. Choroba zasahuje ľudí po celom svete. Najúčinnejším opatrením v prevencií endemického kreténizmu je odstránenie jódového deficitu. Celosvetová eliminácia jódového deficitu je výkričníkom a patrí k programom SZO (Svetovej zdravotníckej organizácie), UNICEF (United Nations childrens Found – Detský fond Organizácie spojených národov, najväčšia svetová organizácia, ktorá sa zaoberá ochranou a zlepšovaním životných podmienok detí a podporou ich všestranného rozvoja). Jódový deficit je závažným celosvetovým problémom. Endemický kreténizmus je nezvratným poškodením centrálneho nervového systému. Bohužiaľ, jeho výskyt je stále zaznamenávaný, zvlášť v rozvojových krajinách. Pritom ľahko dostupná prevencia je účinným a jednoduchým opatrením zabraňujúcim doživotnému postihnutiu.

FORTUNA VITAE originál prof. Turianica

Tekvicový olej s aktívnym organicky viazaným jódom

Prejsť do obchodu

Referencie

Tekvicový olej môžem len doporučiť, kľudne poskytnem na seba telefónne číslo, ak budete chcieť vedieť viac o mojej skúsenosti. A zároveň by som chcela poďakovať p. Nogovej za jej ústretový prístup, cenné rady aj o derivačnom kúpeli. Človek často zistí, že tie najcennejšie rady sú zadarmo, určite ju kontaktujte, pomôže Vám, to je moja skúsenosť.

Celá referencia >

Daniela, 36 rokov

Keďže viem, že mojej štítnej žľaze pomohol tekvicový olej Fortuna Vitae, nedalo mi, nepodeliť sa o túto moju životnú skúsenosť aj s ostatnými, ktorí trpia poruchou štítnej žľazy. Môžem iba vrelo odporúčať tento unikátny prírodný produkt na podporu endokrinologického systému. Určite si tento unikát ešte doprajem, avšak už iba preventívne, a to nielen sebe, ale aj mojej rodinke, pretože viem, že nepoškodí, ba naopak zlepší viacero životných funkcií ľudského organizmu.

Celá referencia >

Marcela, 44 rokov

Som veľmi vďačná, že som Vás našla na internetovej stránke. Každý mesiac si objednávam tento úžastný olej, ktorý je mojim elixírom života. Aj lekár sa čuduje, že mám také dobré výsledky so štítnou žľazou. Nechcem prezradiť tajomstvo, že namiesto predpísaných liekov beriem olej Fortuna Vitae. Mne to pomáha, preto ho doporučujem každému, kto má problémy so štítnou žľazou.

Celá referencia >

Emma, 59 rokov