Fortuna vitae

Štítna žľaza - hormóny

 
 

Štítna žľaza (glandula thyreoida) produkuje 3 hormóny nesmierne dôležité pre správnu funkciu celého ľudského organizmu:
  • tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3) – hormóny, ktoré ovplyvňujú rast, riadia látkovú výmenu, vývoj mozgu, kostí a svalov,

  • kalcitonin – hormón zodpovedný za znižovanie vápnika v krvi.
Súčasťou štítnej žľazy sú prištítne telieska (glandulae parathyreoidae) produkujúce hormón parathormon (PTH), ktorý narozdiel od kalcitoninu zvyšuje množstvo vápnika a tiež reguluje množstvo fosforu v krvi.

Akonáhle z nejakého dôvodu klesne hladina vápnika v krvnom obehu, začnú prištítne telieska vylučovať parathormon, ktorý je zodpovedný za odovzdávanie vápnika z kostí. Ak hladina parathormonu klesne ešte viac a ani zásoby vápnika v kostiach už nestačia, môže dôjsť k tetanii a nebezpečným ochromujúcim svalovým kŕčom. Nadmerne stúpajúca hladina vápnika v krvi následne spôsobuje vylučovanie hormónu kalcitoninu štítnou žľazou, a tým sa doslova zabrzdí produkovanie parathormonu.

Z uvedeného vyplýva, že všetko so všetkým súvisí a štítna žľaza prostredníctvom hormónov diriguje chod ľudského organizmu a zasahuje do všetkých jeho procesov.

Ak je pri akýchkoľvek poruchách štítnej žľazy (hypofunkcia, hyperfunkcia, struma...) prítomný syntetický hormón, hypofýza nedáva povel štítnej žľaze, aby vyrábala vlastné. Týmto procesom tak stráca svoju prirodzenú funkciu, postupne atrofuje a stáva sa nefunkčnou. Navyše stráca možnosť na vytváranie parathormonu a kalcitoninu prištítnymi telieskami, ktoré ani pri podávaní syntetických hormónov nie sú prítomné. 

Kúpiť

FORTUNA VITAE originál prof. Turianica - Tekvicový olej s aktívnym organicky viazaným jódom

 
1 kus - 50.00 €


 
2 kusy - 98.00 €

Ušetríte 2,- €

 
3 kusy - 144.00 €

Ušetríte 6,- €

 
4 kusy - 188.00 €

Ušetríte 12,- €

 
5 kusov - 230.00 €

Ušetríte 20,- €

 
6 kusov - 270.00 €

Ušetríte 30,- €